aktywnosć fizyczna

Dlaczego warto uprawiać aktywność fizyczną?

Niektórzy wprost upierają się, że aktywność fizyczna nie jest im do niczego potrzebna i że w ogóle nie mają na nią czasu. Oczywiście, tak naprawdę każdy sport wymaga od nas pewnego wysiłku i poświęcenia, warto jednak znaleźć taką dyscyplinę, której uprawianie dodatkowo będzie dla nas przyjemnością. Wówczas sami, na własnej skórze przekonamy się, że dzięki aktywności fizycznej można czuć się lepiej i pomimo że zabiera nam ona energię, to w całkowitym rozrachunku tak naprawdę nam jej dodaje. Jak to się dzieje i dlaczego powinniśmy być aktywni?

1. Czujesz się zdrowiej– tak po prostu jest i nie ma co temu zaprzeczać. Uprawianie aktywności fizycznej sprawia, że pomimo upływu lat nadal możemy czuć się dobrze w swoim ciele. Aktywność fizyczna pomaga przeciwdziałać różnego rodzaju chorobom nasercowym, miażdżycy naczyń krwionośnych czy też nadciśnieniu tętniczemu. Poprawia naszą wydolność oddechową. Jednocześnie, sprawia, że mamy znacznie mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II czy też osteoporozę, a także szereg innych chorób ogólnie nazywanych chorobami cywilizacyjnymi.

2. Lepiej sypiasz i lepiej radzisz sobie ze stresem– to również zostało potwierdzone. Wszystko to dzięki temu, że podczas aktywności fizycznej znacznie bardziej wyrównuje się gospodarka hormonalna naszego organizmu. Zarówno adrenalina jak i kortyzol ulegają zrównoważeniu i szybciej obniża się ich poziom. Mając więc problemy ze snem lub stresujący okres w życiu- uprawianie sportu będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

3. Lepiej wyglądasz i nie musisz być na rygorystycznej diecie– aktywność fizyczna pozwala nam znacznie łatwiej utrzymać pożądaną wagę, a także szczupłą sylwetkę. Spalając kalorie nie musimy się aż tak bardzo ograniczać w kontekście tego, co jemy. Dlatego też aktywność fizyczna zawsze jest rekomendowana dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy- sama dieta może się bowiem okazać za mało efektywna.

4. Jesteś szczęśliwszy– nie od dzisiaj wiadomo, że podczas aktywności fizycznej wydzielają się hormony szczęścia, które sprawiają, że nasza ogólna kondycja psychiczna i odporność na stres jest znacznie większa. Dodatkowo, sport jak nic innego uczy utrzymywania motywacji, stawiania sobie celów, a następnie osiągania ich. Dzięki kolejnym postępom na treningach odczuwamy satysfakcję i sami podbudowujemy naszą pewność siebie, która może się nam przydać także w innych aspektach naszego życia.

5. Mniej chorujesz– dzięki aktywności fizycznej nasz układ immunologiczny zostaje wzmocniony, a co za tym idzie znacznie trudniej jest nam złapać infekcje czy wirusa. W konsekwencji chorujemy mniej, nawet w tych okresach, kiedy wszyscy wokół nas łapią przeziębienia i grypy.

6. Dłużej możesz się cieszyć życiem i być sprawnym– dzięki aktywności fizycznej proces wytwarzania wolnych rodników w organizmie ulega spowolnieniu, a więc możemy cieszyć się dłuższym życiem. Dodatkowo, czujemy się lepiej będąc sprawnym, a nawet mając już sporo lat na karku nadal możemy być całkowicie sprawni. Jak widać- naprawdę warto!