bieganie przygoda

Trening biegowy – dlaczego warto uprawiać tę formę aktywności fizycznej?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ trening biegowy jest odpowiedni dla osób każdej płci i w każdym wieku. Nie ma również żadnych zastrzeżeń dla osób, które zmagają się z otyłością czy nadwagą, wręcz przeciwnie. Trucht lub marszobieg, dostosowany do możliwości naszego organizmu, będzie idealnym sposobem na utratę zbędnych kilogramów oraz poprawę naszego stanu zdrowia. Na czym dokładnie polega trening biegowy? Czy wymaga on specjalnego przygotowania? Jak stworzyć biegowy plan treningowy, który będzie pierwszym krokiem do dokonania zmian w Twoim dotychczasowym życiu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziesz w poniższym artykule!

 

Trening biegowy – zalety regularnego biegania

Bieganie to dobry sposób na utrzymanie zdrowia naszego organizmu. Udowodniono, że aktywność fizyczna, w tym również trening biegowy, nie tylko wpływa na zmianę naszej sylwetki, ale również chroni nasz organizm przed wystąpieniem chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie oraz choroby układu krążenia. Dodatkowo podczas biegania w naszym organizmie dochodzi do wyrzutu endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia, które wpływają na poprawę naszego ogólnego samopoczucia. Każda aktywność jest dobra dla naszego zdrowia, dlatego jeśli boisz się, że Twój organizm nie poradzi sobie z długodystansowym biegiem, zacznij od marszobiegu lub truchtu, który jest zdecydowanie łagodniejszy i odpowiedni dla osób początkujących.

 

Trening biegowy – jak stworzyć plan treningowy dla początkujących?

W sieci możemy znaleźć wiele gotowych planów treningowych, które zazwyczaj są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Niestety, gotowe plany treningowe nie są odpowiednie dla każdego z nas. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że gotowe plany treningowe dostosowane są do osób, które są w stu procentach zdrowe, w pełni sprawne i przyzwyczajone do regularnej aktywności fizycznej. W przypadku gdy osoba początkująca, która dopiero zaczyna przygodę z regularną aktywnością fizyczną np. bieganiem, a do tego choruje na różnego rodzaju choroby przewlekłe, nie powinna korzystać z gotowych planów treningowych, ponieważ może doprowadzić do pogorszenia stanu swojego zdrowia. Aktywność fizyczna ma nam pomóc w utrzymaniu zdrowia, dlatego ważne jest stworzenie planu treningowego, który będzie dopasowany do możliwości i potrzeb naszego organizmu. W przypadku kiedy nie czujesz się osobą odpowiedzialną do stworzenia odpowiedniego planu treningowego, możesz skorzystać z usług trenera personalnego, który w oparciu o aktualny stan Twojego organizmu oraz po przeprowadzeniu podstawowych badań, stworzy odpowiedni system treningowy, który pomoże Ci w osiągnięciu celów takich jak np. utrata wagi czy poprawa formy. Wybierz trenera, który będzie czuł się dobrze w wybranej przez Ciebie aktywności fizycznej, ponieważ w zależności od Twoich możliwości i chęci, będzie on musiał posiadać wiedzę na temat np. biegania. Tylko wtedy będzie mógł on w bezpieczny sposób wprowadzić Cię w świat regularnego wykonywania ćwiczeń.