stretching

Ćwiczenia rozciągające – od jakiego treningu warto zacząć?

Dzięki temu, że jesteśmy lepiej rozciągnięci i bardziej gibcy stajemy się też znacznie bardziej sprawni ruchowo. Bezpośrednio przekłada się to na naszą kondycję, a także znacznie rzadziej jesteśmy narażeni na kontuzje i urazy podczas uprawiania sportu. Oczywiście, rozciąganie może być bolesne i nawet stretching dla początkujących może się nam wydać drogą przez mękę zwłaszcza, jeśli do tej pory raczej sporadycznie podejmowaliśmy jakąkolwiek aktywność. Nie każdy może też lubić taki rodzaj ćwiczeń, chociaż sam stretching również ma wiele odmian i można tutaj spróbować poszukać czegoś odpowiedniego dla siebie. Z pewnością jednak takie zajęcia dużo nam dadzą, także w przypadku, kiedy będziemy chcieli zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Poprawi się też nasza koordynacja ruchowa.

Zaczynamy ćwiczenia

Stretching przede wszystkim pozwoli nam wymodelować sylwetkę, na czym jednak tak naprawdę polegają te treningi? To nic innego jak specjalnie dobrane ćwiczenia rozciągające dla początkujących, które wykonuje się przy spokojnej muzyce. Co rozciągamy? Oczywiście mięśnie całego ciała. Jednocześnie, staramy się maksymalnie rozluźnić tak, aby zajęcia te naprawdę mogły być dla nas przyjemne. Rozciąganie dla początkujących jest raczej bardziej statycznym sportem, gdzie bardzo mocno skupiamy się na jakości wykonywanych ćwiczeń. Ze względu na specyfikę tych treningów, jeszcze przed przystąpieniem do konkretnych ćwiczeń koniecznie trzeba zaplanować sobie krótką rozgrzewkę- w przeciwnym razie bardzo łatwo możemy nabawić się kontuzji. Tak naprawdę wystarczy zaledwie parę minut, aby faktycznie być odpowiednio przygotowanym do właściwych zadań w ramach treningu. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym możemy zyskać bardziej elastyczne mięśnie, możemy zwiększyć zakres ruchów w naszych stawach, a także popracować nad naszą koordynacją ruchową.

Przykładowe ćwiczenia rozciągające na start

Tak naprawdę, takich ćwiczeń jest bardzo wiele. Dobrze jest też korzystać z gotowych, już opracowanych zestawów, gdzie ćwiczenia są tak dobrane, aby były odpowiednie dla osób na danym poziomie zaawansowania.

– Stajemy w lekkim rozkroku, unosimy wyprostowane ręce nad głowę, a następnie robimy skłon w przód starając się dotknąć palcami rąk palców u stóp. Bardzo ważne, abyśmy podczas tego ćwiczenia nie uginali kolan. Aby utrudnić sobie to ćwiczenie i odrobinę mocniej popracować na mięśniach możemy starać się jak najmocniej przyciskać głowę w stronę kolan jednocześnie obejmując nogi rękami. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z intensywnością tego ćwiczenia.

– Analogiczne ćwiczenie do poprzedniego możemy wykonywać w pozycji leżącej lub siedzącej. Kolejno staramy się dostać palcami dłoni do palców u stóp. Ćwiczenie możemy wykonywać naprzemiennie, na lewą oraz prawą stronę. W tej pozycji również możemy lekko przytrzymywać rękami nasze kostki, aby zwiększyć intensywność ćwiczenia.

– Leżąc możemy na zmianę prostować w górze raz jedną raz drugą nogę starając się trzymać palcami dłoni palce u stóp. Pamiętajmy o tym, aby nie zginać kolan.