Jak zacząć biegać i nie skończyć po jednym treningu?

Do najpopularniejszych aktywności fizycznych w Polsce, zaliczyć można ćwiczenia na siłowni, jazdę na rowerze, a także bieganie. Na którą z nich powinna zdecydować się osoba, która planuje rozpoczęcie treningów od tzw. zera? Jak zacząć biegać? Jak zacząć biegać od zera? Jak zacząć biegać z zerową kondycją?

Przede wszystkim powinno się zacząć od odpowiedniego planu treningowego i karnetu wejściowego. Kolarstwo nawet takie, które jest zupełnie rekreacyjne, będzie wymagało sprawnego roweru oraz kasku. Natomiast w przypadku biegania nie wymaga to żadnego sprzętu, ani przygotowania. Bowiem każdy może to robić, wystarczy jedynie ubrać wygodne buty sportowe, wyjść z domu i zacząć biec. Nadal masz obiekcje co do tego jak zacząć biegać? Poniżej znajduje się kilka wskazówek na temat tego, jak zacząć biegać i na co należy zwracać uwagę, aby treningi były bardzo przyjemne, a jednocześnie maksymalnie efektywne.

Jak zacząć biegać?

Swoją przygodę z bieganiem powinno się zacząć po prostu od samego sportu – czyli biegania. Inwestycja w profesjonalny sprzęt, czy chociażby ubranie sportowe można spokojnie zostawić na później. Na początku w zupełności wystarczą wygodne buty sportowe, spodenki lub legginsy i koszulka.

 Dopiero w kolejnym etapie można będzie pomyśleć o profesjonalnych akcesoriach przeznaczonych do biegania. W czasie pierwszych tygodni nie ma również potrzeby, aby zawracać sobie głowę bardzo rozbudowanymi i skomplikowanymi planami treningowymi. Zdecydowanie lepiej skupić się na tym, by być w tym wszystkim systematycznym, najlepiej trenować 3-4 razy w tygodniu i przede wszystkim należy sobie stawiać realistyczne cele, a nie takie, które przeznaczone są dla zawodowych sportowców. Co prawda początki biegania dla wielu osób często są zniechęcające, stąd dobrze jest zacząć tą przygodą na spokojnie i z umiarem. Pierwszym osiągnięciem w zupełności może być 20-minutowy bieg w wolnym tempie, który będzie przeplatany marszobiegiem. Kolejną poprzeczką może być ustalenie 30-minutowego biegu, a następne cele mogą dotyczyć np. czasu, w jakim pokonuje się 1 km.

Ponadto bieganie  z naszym czworonogiem jest równie dobrym pomysłem, na wyjście z domu i skrócenie czasu na bezczynne siedzenie na kanapie.

Sposoby na bieganie dla początkujących

Jednym z kluczowych rozwiązań, które można nazwać sposobem na bieganie dla początkujących, jest bardzo powolne przyzwyczajanie się do wysiłku. Krok po kroku i zbliżanie się do celu, jest to doskonała metoda dla wszystkich początkujących, ponieważ nie spowoduje to zniechęcenia się przesadnymi obciążeniami, zmęczeniem, czy chociażby zakwasami. W sytuacji gdy organizm adaptuje się do zmęczenia, samo bieganie z pewnością wejdzie nam w krew, wówczas będziemy mogli poczuć, że sport działa na nas uzależniająco, a dzień, w którym mamy zaplanowany trening będziemy wypatrywać z utęsknieniem.

Pierwsze tygodnie treningów są doskonałe jeśli chodzi o kwestię wyrabiania w sobie dobrych nawyków. Dlatego tak ważne jest, aby przywiązywać uwagę do techniki biegania.

 

Więcej informacji: https://ksstaszewscy.pl/jak-zaczac-biegac/