trening biegowy

Czas na treningi biegowe- jak się do nich przygotować?

Niektórzy uważają, że niewiele trzeba, aby zacząć biegać regularnie- z miejsca można wyjść na świeże powietrze i rozpocząć swój pierwszy trening, a do podjęcia kolejnych potrzebna jest głównie motywacja. Bardzo szybko można jednak zorientować się, że odzież, jaką zabieramy ze sobą na treningi również ma niebagatelne znaczenie. Wpływa ona bardzo mocno na nasz komfort, a także może wpływać na nasze zdrowie. O ile w mniejszym stopniu możemy odczuć to w lecie, kiedy ten strój do biegania nie zawiera aż tak wiele elementów składowych, o tyle strój biegacza zimą powinien być bardziej przemyślany i dostosowywany do temperatury, jaka panuje na zewnątrz.

Dlaczego odzież funkcyjna to dobre rozwiązanie?

Odzież wykonana ze specjalnych tkanin technicznych znacznie lepiej sprawdza się na treningach biegowych od odzieży bawełnianej i to z kilku względów. Przede wszystkim odzież do biegania ma tę ważną cechę, że odprowadza pot na zewnątrz, a tym samym koszulka szybko wysycha zapewniając nam komfort. Tymczasem, zwykła bawełna jest co prawda materiałem oddychającym, ale jest znacznie bardziej nasiąkliwa- przyjmuje wilgoć, ale jej efektywnie nie odprowadza. W efekcie, kiedy spocimy się podczas treningu w chłodniejszy dzień mając na sobie koszulkę bawełnianą, istnieje spore ryzyko tego, że pozostając dłużej w mokrej koszulce łatwo może nas zawiać. Dlatego też powinniśmy wybierać odzież techniczną nie tylko dlatego, że jest wygodna, ale też dlatego, że pozwala nam dobrze zatroszczyć się o nasze zdrowie.

Odzież funkcyjna ma szczególne znaczenie zimą, kiedy jednocześnie chcielibyśmy ubrać się lekko, ale też nie chcielibyśmy zmarznąć. Wówczas sprawdzają się ubrania termiczne, które nadal zapewniają przepuszczalność powietrza, ale które są dodatkowo ocieplane. Komponując strój do biegania pamiętajmy, że bardzo ważna jest też kurtka, która może mieć odpowiednie właściwości przeciwdeszczowe, ale też może nas ochronić nawet przed silniejszym wiatrem.

Jeżeli dysponujesz trochę mniejszym budżetem zdecyduj się na klasyczny t-shirt – https://www.niren.pl/pl/c/T-shirt-meski/8

Buty są równie ważne

Buty bez wątpienia są takim elementem wyposażenia każdego biegacza, o którym nie można zapominać. Dedykowane buty do biegania zapewniają naszym stopom odpowiednią amortyzację od podłoża, a stopień tej amortyzacji możemy wybrać dopasowując go do rodzaju twardości nawierzchni, na jakiej zazwyczaj trenujemy. Dzięki odpowiednio dobranemu obuwiu możemy zapobiec wielu kontuzjom i możemy oszczędzać kolana, które podczas treningów są najbardziej narażone na kontuzje. Z powodzeniem można zacząć od tańszych modeli butów do biegania, a mając już rozeznanie we własnym stylu biegania oraz we własnych potrzebach- ewentualnie przejść na obuwie bardziej specjalistyczne. Dodatkowo, podczas zimowych miesięcy pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu, które umożliwi nam komfortowe bieganie nawet po śliskiej nawierzchni. Analogicznie, do biegania wieczorną porą, po zapadnięciu zmroku- również trzeba się przygotować. Konieczne będą odblaski, a niesamowicie przydatna może się okazać czołówka.