cieszący się ludzie

Recepta na długie i zdrowe życie

Czasem zadajemy sobie pytanie, co można zrobić aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Mija czas, a my się starzejemy, a z każdym rokiem możemy odczuwać spadek formy, problemy ze zdrowiem i inne przypadłości, które faktycznie przypominają nam o tym, że jesteśmy coraz starsi. Na nasze samopoczucie i zdrowie ma jednak wpływ wiele czynników. Zarówno to, jaki tryb życia prowadzimy, jak o siebie dbamy, to czy się ruszamy, a także to, co kładziemy na talerzu. Jak zapewnić sobie zdrowie oraz dobre samopoczucie pomimo upływu lat?

Zwracajmy uwagę na to, co jemy

Nasza dieta ma fundamentalne znaczenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszego wyglądu. Niewłaściwy sposób odżywiania się, zajadanie się węglowodanami oraz tłuszczem, ciągłe korzystanie z fast- foodów może sprawić, że zacznie nam szwankować zarówno układ krwionośny, serce, jak i układ pokarmowy. W przypadku złej diety możemy mieć problemy z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą naczyń krwionośnych, niewydolnością narządów, cukrzycą, a także otyłością, która z kolei może się odbić na naszej sprawności fizycznej, na kościach oraz stawach. Jedzenie oczywiście wpływa także na nasze samopoczucie- po posiłku możemy się czuć senni i ociężali, może nas boleć głowa i możemy odczuwać syndrom leniwego trawienia, ale też możemy czuć się lekko wprost tryskając energią. Jeśli więc faktycznie zastanawiamy się, co można zrobić aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem– na pewno możemy wziąć pod lupę swoją dietę i zmienić niektóre nawyki żywieniowe na lepsze.

Badajmy się regularnie

Chyba każdy wie o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dodatkowo, wiele chorób, które zostaną wykryte i zdiagnozowane we wczesnym stadium jest do wyleczenia. Pamiętajmy więc chociażby o minimum profilaktyki zdrowotnej wykonując co najmniej raz w roku komplet badań podstawowych.

Pamiętajmy o aktywności fizycznej

Niestety, wiele osób o niej zapomina, albo też twierdzi, że nie ma na nią czasu. Taką postawą sami sobie szkodzimy, bo jak mówi znane przysłowie- sport to zdrowie. Dzięki aktywności fizycznej możemy dłużej cieszyć się zdrowiem i zapobiegać wielu chorobom. To jednak nie wszystko. Nawet pomimo upływu lat ciągle możemy być sprawni, a co za tym idzie- niezależni. Aktywność fizyczna sprawia też, że czujemy się lepiej, gdyż podczas uprawiania sportu wydziela się hormon szczęścia. Odpowiednio wyrównuje się także gospodarka hormonalna, a co za tym idzie lepiej możemy radzić sobie ze stresem i z problemami. Można więc powiedzieć, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ zarówno na nasz organizm jak i na naszą kondycję psychiczną. Oczywiście, nie trzeba od razu planować i wcielać w życie morderczych treningów o zabójczej intensywności- czasem wystarczy znaleźć sobie taką dyscyplinę sportową, której uprawianie będzie nam sprawiało przyjemność. To mogą być rolki, jazda na rowerze, pływanie, jazda na nartach czy nawet wspinaczka górska. W każdej z tych dyscyplin przyda się nam dobra kondycja oraz sprawność.